O Čamburině

Čamburina je společenská hra schovaná ve stole. Cílem hry je roztočit káču pomocí provázku tak, aby se postupně dostávala do co nejvíce místností a shazovala co největší počet figurek. Každá figurka pak podle své barvy představuje jiný počet bodů. Hrají buď dva hráči nebo dvě družstva proti sobě, ale může hrát i každý sám za sebe. Po odehrání partičky stačí přiklopit horní desku a máte „obyčejný“ stůl (ikdyž slovo „obyčejný“ v tomto případě používám nerad). Každý z našich stolů je totiž originál, má své výrobní číslo a poskytujeme na ně záruku 25 let. Stoly s tajemstvím…
Společenská hra Čamburina se do Čech dostala kolem roku 1900. Pár kousků je rozeseto po krkonošsku a Jizerských horách, pár kousků je v jižních Čechách, ale například v italské Domodosolle jsme objevili jeden exemplář z 1. pol. 16. století. Byla to zkrátka horská záležitost.
S Čamburinou jsem se poprvé setkal v Roprachticích na Semilsku, kde jsme dva roky s malým štábem připravovali film Bella mia. Okamžitě jsem se do ní zamiloval. Petr Rajchert, který ve filmu Bella mia hraje, a který si Čamburinu hned oblíbil stejně jako všichni ostatní, do mě po večerech neustále hučel: „Udělej firmu Čamburina s.r.o., a až mě jednou vyhoděj z Dobrého rána, budu k tobě do dílny chodit soustružit figurky.“ Místní štamgasti mi však vysvětlili, že Čamburina je hra krkonošská a že jinde než v Krkonoších by se hrát neměla. Což v podstatě opakují dodnes. Na moji otázku, kde si můžu Čamburinu v Krkonoších koupit, se mi smáli a říkali: „Vždyť seš truhlář, tak si ji udělej!“ …Tak sem si ji udělal…
Po celých Krkonoších je však rozeseto několik kousků, každý však jiného rozměru, počtu místností a dokonce i bodového hodnocení. Náš model „závodní“ Čamburiny vychází z roprachtického formátu – má celkem čtyři místnosti a 14 figurek. Každý stůl je ručně dotvořen, dobroušen, dotřen, dopatinován a odzkoušen. Teprve potom je osobně předveden a předán „našemu hráči“. Naše Čamburina se tedy může pyšnit přízvisky handmade a original. A ať už si Čamburinu koupíte, nebo jen za patnáct stovek půjčíte na víkend, máte od nás dopravu zdarma po celé republice.

Jak se hraje

 1. Sejměte horní desku stolu a někam ji opřete:)
 2. Podložky (2ks) podsuňte pod nohy na straně s otvorem pro šňůru.
 3. Rozestavte figurky dle naznačených bodů na hrací ploše.
 4. Namotejte šňůru pod hlavu káči a volný konec protáhněte průřezem ven ze stolu
 5. Postavte káču stopkou do startovního bodu, přidržte lehce ukazovákem ve svislé poloze a zatáhněte plynule za šňůru směrem ven z hracího stolu.
 6. Držte sobě a svému týmu palce:)

Pravidla hry

 1. Hrají většinou dvě družstva s libovolným počtem hráčů.
 2. Hráč roztočí káču a pak všichni čekají, jak to dopadne.
 3. Pokud káča neprojde do druhé místnosti a skončí v předsíni = 0 bodů.
 4. Pokud projede do druhé místnosti, sčítají se počty bodů za shozené figurky: šedá = 2 body, bílá = 10 bodů.
 5. Pokud projede káča do třetí místnosti, sčítají se počty bodů za shozené figurky: oranžová = 5 bodů, bílá = 10 bodů.
 6. Pokud projede káča do čtvrté místnosti (ložnice), připočítá si hráč 50 bodů navíc!
 7. Pokud hráč shodí figurku jinak, než káčou, platí panáka každému spoluhráči ve svém družstvě.
 8. Pokud káča vyskočí ze stolu, nebo se otočí hlavou dolů, platí hráč panáka každému spoluhráči ve svém družstvě.
 9. Hraje se na libovolný počet předem dohodnutých kol.
 10. Poražený tým platí panáka každému hráči vítězného družstva.

Rozhodujete se, zda si Čamburinu zapůjčit nebo potřebujete poradit? Kontaktujte nás!